Puerto Rico - Portoriko
Příroda a parky Arecibo rádioteleskop Známé osobnosti
OSTROVY

Bližší informace o ostrovech spadajících pod Portiko najdete v sekci ostrovy. mapa ostrova

Španělská historie

Pevnost El Morro

Prvním guvernérem ostrova se stal španělsky konquistador jménem Juan Ponce de León. stalo se tak v roce 1508. To už se začalo s úplnou kolonizací a obsazením ostrova. neprobíhaly významné dohody s místními o odprodeji pozemků. jaký slabý a nevýrazný kmen si ho Španělé podmanili a hodili do otrocké služby. Otroctví na ostrově se tehdy podobalo na ty nejkrutější podoby této zloby až tak že rapidně klesl počet domorodého obyvatelstva. Trestání otroků a obchod s nimi rozkvétal.

Trh a zneužívání otroků probíhalo až do období roku 1520 kdy římský císař Karel V. vydal dekret který se zastal i Tainů na ostrově. záchrana přišla v době, kdy domorodci a jejich kultura téměř úplně z ostrova zmizela. Pokud jim k smrti nepomohli tvrdé podmínky nucené práce, mnoho způsobil i příchod nových evropských kultur, znásilňování žen a šíření viaceržch pro místních nepoznaných chorob. Jelikož domorodců bylo méně a částečné jejich chránil královský dekret Karla V., na polích chyběly dělníci, chybělo však i služebnictvo do domácností a tent problém pomohlo vyřešit vzkvétající otroctví dovážených otroků z černé Afriky. Loděmi putovaly stovky otroků každým rokem na Portoriko ve stísněných podmínkách nákladních lodí s hlavním dovozním artiklem právě lidskou pracovní silou.

Osídlené oblasti byly v okolí řek, přístavů a na pobřeží. Do vnitrozemí se kolonizátoři nehrnuli. Právě tam i prožívali poslední svobodné zbytky civilizace nepodmanené Španěly. Největší investice, stavební činnost a obchodní činnost se záměrně soustřeďovala do již vybudovaných míst, nezakládaly se nové pokud to nebylo nezbytné. Vznikaly opevnění, které mnohé zůstaly zachovány dodnes. Například známá La Fortaleza, Hrad svatého Filipa nebo hrad svatého Kryštofa. Není se čemu divit, že se na Puerto Ricu pouštěli do takových staveb, přestože všude byly Španělské lodě a španělský vliv na okolních ostrovech a v oblasti byl nepopiratelný. přece bylo několik pokusů o podmanění si ostrova. O ostrov se pokoušeli Franúzi, několik krát a dokonce skoro úspěšně i Holanďané mimo jiných dalších zemí ve stadiu plánování pokusu nebo realizace. V roce 1607 se v přístavu San Juan zastavili britské lodě Godspeed, Susan Constant a Discovery, které dále směřovaly k dnešnímu Jamestownu, později první anglické osadě v Novém světě.

Pevnost v Portoriku

Evropské Španělsko dělalo jednu chybu. pro mnohé území, které mělo nevěnovalo dostatečnou pozornost Portoriku. Vývoj ostrova se neustále soustředil více méně výhradně na oblasti při pobřeží a u hlavního přístavu. prozkoumána a obsazena byla jen slupka z pomeranče. pozornost Španělská si Puerto Rico vysloužilo až když ztratilo několik svá území a pocítilo nutnost si udržet Portoriko pro sebe v celku. V roce 1779 bojovali ještě španělští Portorikánci v americké revoluční válce. velel jim zkušený Alfredo Galvez. právě portorikánský vojsko se značně zasloužilo o obsazení Pensacoly na Floridě, bašty britské vlády v této oblasti jakož i míst jako Baton Rouge a St Louis. generál Ramón de Castro se zasloužil o porážku britského vojska a britského vojenského loďstva kotvícího právě v Pensacole.

V roce 1809 se Španělsko rozhodlo upevnit svou moc i vztahy se svými zahraničními oblastmi. Jako první krok k tomuto záměru postupovali politickými kroky k vytvoření španělského parlamentu složeného z kontinentálního Španělska a Španělska Baleárských ostrovů a Kanárských ostrovů, území spadajících pod Španělsko spolu s Puerto Ricom. Puerto Rico svého prvního zástupce Ramona Giralta opravdu vyslalo. Ten však ve Španělsku zemřel za záhadných okolností. stihl však dopomoci zemi k několika reformám, které se i opravdu dostali do platnosti. následující roky byly ve znamení zdokonalení dopravy, zdokonalení technologií a také větší příliv evropského obyvatelstva, zvyšování počtu obyvatel a také zvyšování jejich nároků, zvýšení zástavby, věnovalo se budování škol a úřadů ještě ve větší míře než dnes. ulice a oblasti získávali podobu měst, jak je známe nyní, i když ten největší boom a změny po obsazení Španěly teprve měli přijít.

Španělská koruna si po čase uvědomovala, že Kuba a Portoriko jsou pro ni důležité a proto se snažila různými způsoby upevnit svou moc a mít tak pod kontrolou případné puče a povstání vůči koruně. Věnovala se politice, nariadeniama vítala i cizích příslušníků, pokud slíbí věrnost koruně Španělska. Před rokem 1868 nastalo poľavenie v snahách Španělska podporovat a udržovat si Portoriko pod sebou a právě v tomto roce nastalo povstání známé jako Laréske povstání. Začalo v městečku Lares. Pohybovalosa v něm několik známých lidí a buditelů tehdejší doby ostrova. Ti chtěli v roku 1897 přesvědčit španělskou vládu, aby se uzákonila autonomie pro Puerto Rico tak pro Kubu. Malé povstání se nakonec ukázalo jako mocné, když rok na to docílili získání autonomie pro sebe az Portorika se stala jen zámořská provincie s vlastní vládou, stále však ovládanou i Španělskem.

MAPY

Mapa Portorika

Pro lepší přehlednost poloh některých měst jsme připravili mapku. Stejně tak i některé ostrovy najdete ve vlastním mapovém přehledu. Mimo našich mapek však najdete i propojení na Google mapy.

EDITORIAL

Vítejte na českých stránkách o Portoriku, kde doufám naleznete všechny potřebné informace, podrobný přehled země, informace o ostrovech, možnostech k zhlédnutí, také údaje a čísla včetně fotografii a cestopisu přímo z místa. Věřím, že se vám aspoň trochu bude stránka líbit a opět sem jednou zavítáte, například před vaší cestou do Portorika.

VĚDĚLI JSTE?

Věděli jste že osobnosti jako Jaquin Phoenix, Benitio del Toro, Ricky Martin ale přes rodičů i taková Jennifer Lopez a známá Michelle Rodriguez pocházejí z Portorika? Je to tak. Více jmen najdete v sekci lidí a osobností.

Dále, věděli byste uvést tři výtvory Gustava Eiffela? Určitě věž v Paříži, Socha Svobody ale co další výtvor? Jeden najdete na ostrově Mona, je jím maják od slavného architekta.

Věděli jste i to, že na mnoha ostrovech Portorika během i po 2. světové válce cvičila americká armáda své vojáků a také testovala munici? A věděli jste vůbec, že Portoriko patří pod USA, přestože je ostrovem v Karibiku mezi Dominikánskou republikou a Panenskými ostrovy? Pokud ne, na těchto stránkách se toho dozvíte mnohem více.

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

Kam na dovolenou
Láká vás letní dovolená u moře? Prohlédni si nabídku zájezdů!

Levná dovolená u moře
Levné zájezdy od více jak 300 CK na jediném místě.

Mapy světa
Mapy všech koutů světa na jednom místě!

státní znak Portorika

©2009-2024 PUERTO-RICO.cz - CESTOVANIE.biz

Zakazuje se jakákoli další reprodukce a kopírování obsahu, linkování na soubory a jiné poškozování autorských práv. Jakékoliv jiné využití obsah kromě informovanosti pro vlastní použití a jakoukoli další distribuci, se zakazuje.

All right reserved, all uses of published materials are prohibited. Any next distributions and reproduction of any materials without knowledge and agrees of authors is prohibited.